Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Apologetka islámu le Penová: je třeba rozlišovat mezi islámem a náboženským extremismem

19. 11. 2015 7:38:11
Marine le Penová, předsedkyně francouzské Národní fronty, se dlouhodobě těší oblibě u značné části české islamokritické scény. Bohužel.

Já osobně jsem nikdy nepochopil pohnutky, které jakéhokoliv člověka, který se vůči islámu jako takovému kriticky vymezuje, vedou k tomu, aby se špinil podporou le Penové. Je to skutečně komická, až poněkud absurdní situace. Nejenže je le Penová pro řadu kritiků islámu jakousi modlou, ona je zároveň i hlavním terčem českých apologetů islámu. Vzniká tak situace, kdy čeští kritici islámu oslavují le Penovou, jakožto "vlajkovou loď boje proti islámu", zatímco čeští apologeti islámu ji jakožto "vlajkovou loď boje proti islámu" kritizují a spojení "kritika islámu" a "Marine le Penová" chápou snad synonymně. A to vše v situaci, kdy se le Penová vyjadřuje o islámu velice pozitivně. Le Penová se totiž opakovaně vyjádřila v tom smyslu, že "je v otázce islámu méně radikální, než Wilders", že "proti islámu jako takovému nic nemá" a že "si nemyslí, že by byl islám neslučitelný s demokracií". Nechť mi jakýkoliv soudný člověk řekne, jak je možné člověka, který je autorem takových výroků, považovat za "kritika islámu", natožpak za "vlajkovou loď boje proti islámu". Tato řečnická otázka samozřejmě míří oboustranně: jak na české kritiky islámu, kteří si z le Penové dělají svou neohroženou hrdinku, tak na české apologety islámu, kteří le Penovou vidí úplně stejně, avšak pochopitelně s negativním normativním zabarvením.

Stomilionkrát jsem mohl na tyto a některé další skutečnosti řadu lidí upozorňovat, či je dokonce varovat, avšak bylo, a zřejmě i stále je, to málo platné. Jen pro zajímavost: výroky le Penové o tom, že ona proti islámu vůbec nic nemá, spadají zpátky do roku 2013. To je, domnívám se, již poměrně dlouhá doba k tomu, aby řada lidí mohla učinit určitou sebereflexi a přestat tuto prachobyčejnou kritičku imigrace chápat jako kritičku islámu. Stejně tak je zřejmé, že dávat vedle sebe do stejného ranku Wilderse právě s le Penovou, je zcela zcestné. Geert Wilders je onen typ politika, který je podle le Penové v otázce islámu "radikální". V čem je radikální? Inu v tom, že, na rozdíl od le Penové, "proti islámu jako takovému něco má". Wilders vidí samotné jádro a podstatu islámu negativně a islám jako takový považuje za xenofobní, netoleranní, nesnášenlivou a lidská práva pošlapávající ideologii / náboženství / whatever.

Je třeba se tedy ptát, jak je možné, že situace pokročila až sem. Nebudu se teď zabývat táborem českých apologetů islámu. Budu snad jen doufat, že se mezi nimi najde někdo, kdo tuto skutečnost zmíní. Čím se však zabývat budu, je otázka české islamokritické scény, ke které se sám řadím. Jak je možné, že česká islamokiritická scéna vytrvale podporuje političku, která "proti islámu nic nemá"? Možných odpovědí je několik. Tou první je ta skutečnost, že le Penová se velice ostře vymezuje vůči imigraci, na což hodně lidí slyší. Druhou odpovědí je pak to, že tato řada lidí pouze slepě konzumuje určité zprostředkované informace a že si následně, pod tlakem médií a bůh ví čeho dalšího vsugerovala, že le Penová skutečně kritičkou islámu je, přičemž sama zprávy (cizojazyčné) o její osobě nevyhledává. Kritizuje přece imigraci, a většina imigrantů jsou muslimové, no ne? Bohužel, tento typ uvažování je zkázonosný. Buď jsme jednou kritici islámu, nebo kritici imigrace. Neříkám, že tyto dvě otázky spolu nesouvisí. Souvisí. Avšak absolutně není možné podporovat pochybné politické figurky jen proto, že tyto figurky podporují restriktivní opatření vůči imigrantům. Ne, my, kritici islámu, musíme podporovat pouze takové politiky, kteří chápou samotnou podstatu a jádro islámu jako něco špatného (o čemž se teď nebudu rozepisovat). Kritika masové imigrace muslimů by pak měla být pouze důsledkem kritiky islámu, jakýmsi výhonkem. Nicméně pojímat situaci opačně, tedy: vadí nám imigrace > většina imigrantů jsou muslimové = vadí nám islám.... vážení, to skutečně, ale skutečně ne. Tudy cesta nevede. Od tohoto typu uvažování je pak už vážně velice blízko k úvahám typu: vadí nám imigrace > většina imigrantů jsou černoši = vadí nám černoši; nebo vadí nám imigrace > většina imigrantů jsou Arabové = vadí nám Arabové. Opakuji: nesmírně nebezpečný typ uvažování, od kterého je třeba se oprostit. Kritikovi islámu vadí islám. Ne černoši. Ne Arabové.

Moje varovné hlasy ohledně le Penové však řadou lidí nebyly brány vážně, či byly dokonce ignorovány. Možná je nasnadě se tedy ptát, kolika lidem v Česku, kteří se považují za kritiky islámu, vadí skutečně islám jako takový, a kolik lidí pouze brání "tradice, vlast našich předků, křesťanské hodnoty atp.", vymezují se vůči imigraci a jejich "kritika islámu" je pak pouze nepatrným důsledkem oné "obrany vlasti a tradičních hodnot". Situace však nyní došla tak daleko, že by každý, kdo dlouhodobě podporuje le Penovou jakožto kritičku islámu, měl radeji chodit kanály. Skutečně těžko říct, kdo z početného stavu českých kritiků islámu tuto zprávu zaznamenal a kdo nikoliv, nicméně faktem je, že koncem května navštívila le Penová nejvyššího sunnitského imáma Ahmeda al-Tayeba v mešitě při káhirské univerzitě Al-Azhar. Budu, možná naivně, počítat s tím, že čitatelé tohoto článku jsou obeznámeni s názvem Al-Azhar a že vědí, o jak důležitou instituci se jedná.

Pochopitelně, na všem se spolu neshodli: to by pro image le Penové ani nebylo vhodné. Důležité je však to, že se le Penová s nejvyšším imámem Ahmedem al-Tayebem shodla na nutnosti "nezaměňovat islám s násilnými činy, které jsou páchány v jeho jménu" a na nutnosti "bojovat proti náboženskému extremismu, nikoliv islámu". Pokud někomu nebude stačit toto, tak už mu zřejmě nebude stačit vůbec nic. Domnívám se, že pro příště by měla být podpora le Penové, či jakýchkoliv dalších pochybných figurek tohoto ražení, chápána jako akt dobrovolného se vyčlenění z řad české islamokritické scény.

______________________________________________________________________

Původní celý název článku zní: Apologetka islámu le Penová: je třeba rozlišovat mezi islámem a náboženským extremismem a vyšel 16.6.2015

Článek byl původně napsán pro web Občanského sdružení ateistů České republiky, www.osacr.cz

http://www.osacr.cz/2015/06/13/apologetka-islamu-le-penova-je-treba-rozlisovat-mezi-islamem-a-nabozenskym-extremismem/

Autor: Jan Werner | čtvrtek 19.11.2015 7:38 | karma článku: 38.30 | přečteno: 1296x

Další články blogera

Jan Werner

Kacem El Ghazzali: Islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

Marocký ateista a lidskoprávní aktivista Ghazzali tvrdí, že islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

3.6.2016 v 8:16 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 1964 | Diskuse

Jan Werner

Je Suis Omar Mohammed Batawil

17letý jemenský volnomyšlenkář byl obviněn z ateismu a kritiky náboženství, poté unesen a následně zastřelen.

26.5.2016 v 8:18 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 969 | Diskuse

Jan Werner

Váš Bůh neexistuje. Americký soud dospěl k přelomovému verdiktu a vyvrátil Boží existenci

Soud sdělil Bohu, že neexistuje, a vyznavačům náboženství, že jejich víra je "parodií a satirou, nikoliv náboženstvím".

27.4.2016 v 8:45 | Karma článku: 25.90 | Přečteno: 1660 | Diskuse

Jan Werner

Evoluce je kontroverzní teorií, budou i nadále upozorňovat učebnice biologie v Alabamě

Ve stínu aktuální aféry z píseckého gymnázia, které poskytlo své prostory k pořádání kreacionistické výstavy Genesis, by člověk mohl skoro zapomenout, že to, co je u nás raritou, je na mnoha místech za velkou louží denním chlebem.

25.4.2016 v 8:16 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 537 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

V České republice je zhruba 8 425 000 lidí, jenž mají volební právo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

22.8.2017 v 13:43 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 439 | Diskuse

Aleš Merta

Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

22.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 442 | Diskuse

Ivan Bednář

Nedůvěryhodný Janda cenzorem?

Začínáme být posedlí sestavováním seznamů. Jakoby se vracely staré časy totalitního režimu, který měl seznamy skoro na všechno. StB mělo seznam nepohodlných lidí, Mototechna pořadník na příděl aut, OPBH na příděl bytů.

22.8.2017 v 11:52 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 951 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Zbraně EU sojuzu v boji s terorismem: proklamace na Twitteru, koncerty, světelné show

Vzhledem k tomu, že soudruzi z EU neví, kam dříve kondolovat (do Španělska, Francie, Německa či Finska) dovolil jsem si pro ně shrnout jejich hlavní zbraně v boji s islámským terorismem. Aby to měli po kupě a nešlápli třeba vedle.

22.8.2017 v 11:06 | Karma článku: 38.51 | Přečteno: 1128 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Návrat do minulosti aneb kvalitu umění v Praze bude posuzovat komise

Z mediálního vyjádření primátorky Adriany Krnáčové ke kultuře jsem získala obdivuhodnou informaci. Poněkud mne vyděsila.

22.8.2017 v 10:30 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 725 | Diskuse
Počet článků 112 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2985

Militantní ateista, člen Svobodných, milovník black metalu, kosmologie, Stephena Kinga, Ingmara Bergmana a Larse von Triera. Doktorand na Katedře politologie FSS MU a na Katedře filosofie FF MU. www.ateiste.cz

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.