Komentář k Paříži: Vše dobře dopadne. Disponujeme totiž uvědomělou a solidární společností

17. 11. 2015 9:16:16
Upozornění: Než si začnete číst tento komentář, obarvěte si prosím Vaši facebookovou profilovku francouzskou trikolorou a vyjádřete tak solidárnost s oběťmi pařížského teroru. Děkuji.

Málo co s sebou nese pachuť tak extrémní kýčovitosti, povrchnosti a duchaprázdnosti, jako ono všudypřítomné a hysterické sdílení francouzských vlajek na Facebooku. Jasně, najednou má každej obrovskou potřebu vyjádřit solidaritu. Ví ale většina lidí, kteří si nechají profilovku obarvit trikolorou, jakou že solidaritu, a především pak solidaritu s čím a kým, vůbec vyjadřují?

V dnešním informačně předimenzovaném světě se člověk stane solidárním s oběťmi teroru tak, že se jde na stránky Seznamu lognout na mail, aby očekoval novej newsletter ze Slevomatu, no a v tom si nedopatřením všimne, že pod logovacím oknem k mailu svítí děsně důležitě zvýrazněnej článek z Novinek o tom, jak se někde střílelo a jak je tam hromada mrtvích. Co teď? Vcelku nic. Jenže pak takovej člověk vleze na Fejs a vidí, jak se jeho podobně společensky uvědomělí kamarádi pohoršují nad tím, jak "zase ti zasraní Arabové někoho postříleli". No, tak co pak takovej člověk udělá? Vrátí se na Seznam (prvně ale prolítne ten newsletter ze Slevomatu – to aby mu náhodou něco neuniklo), otevře si článek na Novinkách a ten pak sdílí na Fb, aby před svýma fellas ukázal, že on jakože taky cítí sounáležitost, a že mu rozhodně není jedno, co se ve světě děje. Násilí je přece třeba odsoudit, o tom žádná! A Araby taky! Všechny!

No a v tom Vám podobně soucítící admini Fb (určitě nikoliv vypočítavě, ale čiste ze solidárnosti) nabídnou tu nádhernou francouzskou vlajku přes Vaši cool profilovku. No neberte to! "Co tam máte dál?", ptá se takový člověk, lačnící v náhlém záchvatu humánnosti a soucítění se všemi lidskými bytostmi na světě po dalších laskominách, kterými by přebil své kamarády a ukázal se tak jako "ještě více solidární s oběťmi teroru, než oni". Uživatel náhle doslova dychtí po dalších takových nástrojích, neboť se v něm náhle probudilo uvědomění, které naposledy zažil, když se v Top Star magazínu dozvěděl o tom, že Pamela Anderson bojuje za práva zvířat. Jenže, ono jaksi nic dál není. Nasdílíme článek z Novinek, uživatel 2.0 pak dokonce článek z iDNESu (sakra, to už lidi raději sdílejte aspoň toho Jandu; on zas tak špatnej není, docela pravidelně mu některý ze statusů lajkuju, takže ani špatnej být nemůže, ne?), pohoršíme se nad otřesnou situací a nad počtem obětí (pohoršují se totiž všichni na naší zdi a my přece rozhodně nejsme nějací exosti, abysme se nějak vymykali), obarvíme si profilovku a zanadáváme si na Araby. Protože všichni Arabové jsou muslimové, jak napsal v rádoby-duchaplném statusu některý z Vašich super kamarádů (nebo jak je pravidelně hlásáno některými z uživatelů vyhlášené skupiny Nevadí mi české mešity), který jinak pravidelně sdílí články z Aeronetu, případně statusy pravicového sociologa Petra Hampla.

Come on! Mějte trochu hrdosti, lidi! Rozhodně nechcu odsuzovat všechny, kdo si obarvili profilovku francouzskou trikolorou, protože určitě nemalé procento lidí tím vyjadřuje skutečnou, plně uvědomělou solidaritu. Drtivá většina lidí se však pouze veze na vlně více či méně uvědomovaného pózerství a snahy se za každou cenu vyjádřit k tomu, k čemu se vyjadřují všichni na Vaší zdi. Je to skoro takový perpetuum mobile. Tenhle trend pohání sám sebe a co dělá ve skutečnosti je to, že dehumanizuje, odlidšťuje celou pařížskou tragédii.

Co na tom, že se podobný tragédie, dokonce pak i s více oběťmi, staly Rusům na egyptské půdě, či v libanonském Bejrútu? Co na tom? Nic. To není Evropa. To se nepočítá. To s náma nesouvisí. To není důležité. Klidně mě označte za arogantní a povýšenecký hovado, ale budu se plést, když zde vyslovím odhad, že přinejmenším 50 % těch, co využili facebookovou nabídku na vyjádření solidárnosti nemá o existenci obou dalších útoků (tedy útoků v Egyptě a Libanonu) nejmenší tušení? A budu se plést, když si myslím, že alespoň 80 % z nich by na slepé mapě nedokázalo najít Libanon? Spolu s Řezníkem řeknu, že "cigaretu do voka klidně mi narvi, když se pletu", avšak s veškerou skromností sobě vlastní se domnívám, že se nepletu.

Jsou mi rozhodně sympatičtější ti z Vás, kteří zcela neskrývaně a otevřeně ukazují, že jim je situace ve světě okolo nich slušně řečeno zcela u prdele, a politiku či situaci na Blízkým východě považují za nedůležitý věci, kterýma se může bavit maximálně tak skupinka v praktickým životě nepoužitelných intelektuálů, než ti z Vás, kteří se po krk topí v patosu francouzské trikolory, jež na pár dní zkrášluje Vaše profilovky a která má celýmu světu, či alespoň všem Vašim přátelům ukázat, že jste vnímavé, soucítící a solidární lidské bytosti. Leda hovno, vážení. Leda hovno. To už si raději pusťte ty Eagles of Death Metal, kteří ve skutečnosti žádnej death metal nehrají, i když na tom koncertě to death metal docela byl, o tom žádná. Ale chcete-li death metal, pusťte si tohle.

______________________________________________________________________

Původní celý název článku zní: Komentář k Paříži: Vše dobře dopadne. Disponujeme totiž uvědomělou a solidární společností a vyšel 16.11.2015

Článek byl původně napsán pro web Občanského sdružení ateistů České republiky, www.osacr.cz

http://www.osacr.cz/2015/11/16/komentar-k-parizi-vse-dobre-dopadne-disponujeme-totiz-uvedomelou-a-solidarni-spolecnosti-2/

Autor: Jan Werner | úterý 17.11.2015 9:16 | karma článku: 35.68 | přečteno: 1214x


Další články blogera

Jan Werner

Praktiky Slušných lidí: vyhrožování, nadávky, násilí a obtěžování matky s dítětem

Tak se nám pomalu blíží komunální volby a nejinak je tomu i v naší brněnské čtvrti Bystrc. Když před lety poprvé kandidovalo hnutí Žít Brno, byl jsem od počátku jejich velkým kritikem, kterým jsem zůstal dodnes.

29.8.2018 v 7:50 | Karma článku: 35.80 | Přečteno: 5034 | Diskuse

Jan Werner

Hon na ateisty v Malajsii započal. Pro ateisty zde není místo, tvrdí muslimský ministr

Malajský ministr vyzývá k tomu, že by malajští ateisté měli být "pronásledováni a loveni". Malajský premiér zároveň prohlašuje, že "Malajsie nebude tolerovat jakékoliv požadavky na odpadnutí od islámu ze strany muslimů".

31.8.2017 v 15:22 | Karma článku: 36.20 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Jan Werner

Kacem El Ghazzali: Islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

Marocký ateista a lidskoprávní aktivista Ghazzali tvrdí, že islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

3.6.2016 v 8:16 | Karma článku: 37.93 | Přečteno: 2140 | Diskuse

Jan Werner

Je Suis Omar Mohammed Batawil

17letý jemenský volnomyšlenkář byl obviněn z ateismu a kritiky náboženství, poté unesen a následně zastřelen.

26.5.2016 v 8:18 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1061 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Renata Pospiechová

Charakteristika na dálku

Jako malý byl zřejmě hodný chlapec, poslouchal maminku, dobře se učil, rád si četl, moc kamarádů neměl. Byl ctižádostivý, zpočátku chtěl dělat radost hlavně mamince, později především sobě. Ze všech sil se snažil vyniknout.

19.10.2018 v 20:18 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 114 | Diskuse

Josef Nožička

Marek Hilšer zahájil svou senátorskou kariéru opravdu velkolepě

Senátor Marek Hilšer dal ihned po svém zvolení do horní parlamentní komory o sobě hlasitě vědět. Rázně zkritizoval předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka za jeho návštěvu Ruska.

19.10.2018 v 18:10 | Karma článku: 39.83 | Přečteno: 1347 | Diskuse

Ladislav Větvička

Tak se to robi. Nepohodlnym blogařum je třa řezat prsty

To je fajna praktyka. Už to vidim, jak by za mnu na naš konzulat ve Lvově přijeli synci z BISky a ufikli mi prst. "To maš za to, žes nehezky psal o tetce z Kroměřiža", nechali by vzkaz v datove schrance a odjeli zpatky do Praglu.

19.10.2018 v 11:55 | Karma článku: 46.83 | Přečteno: 5721 | Diskuse

Jan Dvořák

Lítý hon na nové senátory

Prekérní situace, kdy podle zvyklostí by měl být konsensuálně zvolen za předsedu Senátu člen nepočetnějšího klubu, přičemž jejich velikost je takřka vyrovnaná, vede šéfy k házení dlouhých las na nezařazené novice.

19.10.2018 v 11:09 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 578 | Diskuse

Jan Bartoň

Kalousek se raduje z nedůvěryhodnosti

Ačkoliv žebříček důvěryhodnosti politiků je již letitou záležitostí, přesto se najdou politici, kteří jeho výsledek jsou schopni obrátit vzhůru nohama. To nyní názorně předvedl Miroslav Kalousek.

19.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 37.43 | Přečteno: 1954 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3038

Ateista, milovník přírodních věd, filosofie, black metalu a toulek přírodou. Mám rád dílo H. P. Lovecrafta či Stephena Kinga a mám rád filmy režisérů jako Ingmar Bergman, Lars von Trier a Darren Aronofsky. Jsem členem Svobodných. Doktorand na Katedře politologie FSS MU a na Katedře filosofie FF MU. www.ateiste.cz

 

Najdete na iDNES.cz