Trest smrti za šíření ateistické propagandy: Saúdská Arábie k ní odsoudila Ashrafa Fayadha

11. 12. 2015 8:17:13
"Na jedné straně potíráme terorismus a fanatismus, na druhé straně podporujeme přesně ty, kdo tyto fanatiky vůbec stvořili, totiž Saúdskou Arábii," říká v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Echo spisovatel, Ziauddin Sardar.

V době, kdy píšu tyto řádky, se britská vláda konzervativce Davida Camerona snaží dojednat obchod, který zahrnuje prodání moderních stíhaček Saúdům v hodnotě dvou miliard dolarů. Kromě toho, v době, kdy píšu tyto řádky, sedí v saúdském vězení tamní liberál a kritik role islámu v zemi, Raif Badawi, či jeho právník Waleed Abu al-Khair. Kromě toho, v době, kdy píšu tyto řádky, je v Saúdské Arábii ateismus legislativně ukotven jako prohřešek, který se trestá trestem smrti a je považován za ekvivalentní terorismu, a který je také skutečně uplatňován. Kromě toho, v době, kdy píšu tyto řádky, se v Saúdské Arábii popravuje třeba i za takové věci, jakými jsou čarodějnictví a "praktikování černé magie". A kromě toho, 17. listopadu, v den českého státního svátku boje za svobodu a demokracii, odsoudil saúdský soud palestinského básníka, Asrafa Fayadha, k trestu smrti za odpadnutí od islámu, respektive za šíření ateistické propagandy ve svých básních.

Saúdská náboženská policie zadržela Ashrafa Fayadha již v srpnu 2013, poté, co obdržela stížnost, že Fayadh se rouhal proti Alláhovi a proti proroku Muhammadovi, urážel Saúdskou Arábii a distribuoval knihu svých básní, ve které údajně propagoval ateismus. Fayadh tehdy uvedl, že stížnost vzešla od jiného umělce, se kterým se názorově neshodl na výstavě současného umění v saúdskoarabském městě Abha. Fayadh byl propuštěn na kauci na konci roku 2013, jen aby byl znovu zadržen a vzat do vazby den poté, 1. ledna 2014. Policie mu tehdy zabavila průkaz totožnosti a po 27 dnech ve vazbě jej převezla do místního vězení. Podle Fayadhových přátel byl Ashraf trnem v oku saúdskoarabským autoritám i proto, že měl dlouhé vlasy, kouřil a dále proto, že natočil tamní náboženskou policii, jak na ulici bičuje mladého muže, a video následně vyvěsil na internet. Poté, co náboženská policie nebyla schopná Fayadhovi prokázat, že jeho básně obsahují ateistickou propagandu, začala operovat právě s těmito Fayadhovými "delikty".

K soudu se nakonec jeho případ dostal v únoru 2014. Obvinění, která byla před soudem vznesena stěžovatelem a dvěma členy saúdské náboženské policie, zněla následovně: veřejné rouhání se, propagace ateismu mezi mládeží, nezákonné vztahy se ženami a ukládání některých jejich fotografií na mobilní telefon. Dodejme, že Fayadh při tomto soudním líčení neměl (a stále nemá) žádného obhájce, a to díky tomu, že mu byl při zadržení zabaven průkaz totožnosti, jak jsem již uvedl výše. Fayadh před soudem popřel obvinění z rouhání se a uvedl, že je věřícím muslimem. Podle soudního dokumentu však Fayadh přiznal, že měl "vztahy se ženami". Dle Fayadhova vyjádření po soudním líčení z února 2014 se však jednalo o pracovní vztahy s jeho kolegyněmi z uměleckých kruhů a fotografie s nimi na jeho mobilním telefonu, které nahrál na Instagram, byly pořízeny během "Jeddah art week", což je nejvýznamnější saúdskoarabská akce věnovaná současnému umění. Fayadh byl nakonec v květnu 2014 soudem v Abhě odszouzen ke čtyřem rokům vězení a 800 ranám bičem.

Fayadhovi bylo poté slíbeno, že proběhne nový soud. Na ten Fayadh čekal rok a půl a celý rok a půl jej saúdské autority udržovali "v naději". Nový soudce letos v listopadu Fayadhovi rozsudek skutečně změnil. Avšak výrazně k horšímu. Původní čtyři roky a 800 ran bičem změnil v trest smrti za odpadnutí od islámu. Kuvajtská aktivistka Mona Kareem, která vedla kampaň za Fayadhovo osvobození, uvedla, že nový soudce se s Fayadhem vůbec nebavil. "Na nic se jej neptal a pouze vynesl verdikt," uvedla Kareem. Dodala také, že podle mnohých je trest pro Fayadha odplatou saúdské náboženské policie za to, že na internet nahrál již zmíněné video, ve kterém náboženská policie ve městě Abha na veřejnosti bičuje muže.

asraf fayadh_exhibition

Britskému Guardianu se podařilo získat prohlášení i od samotného Fayadha: "Obvinili mě z ateismu a šíření společensky destruktivních myšlenek." Jeho sbírka básní, která byla trnem v oku saúdskému režimu, se jmenuje Instructions Within a byla vydána již v roce 2008. Podle Fayadha byla kniha "o tom, jaké to je být palestinským uprchlíkem a o kulturních a filosofických tématech. Saúdští náboženští extremisté však knihu interpretovali tak, že obsahuje myšlenky destruktivní směrem k Bohu," uvedl Fayadh. "Byl jsem v naprostém šoku, i když to bylo očekávatelné, přestože si nemyslím, že bych udělal něco, co si zasluhuje smrt," uvedl Fayadh v reakci na nový rozsudek soudu.

O novém rozsudku soudu a tedy i o trestu smrti pro Ashrafa Fayadha jako první informovala lidskoprávní organizace Human Rights Watch, a to prostřednictvím svého blízkovýchodního výzkumníka Adama Cooglea. Ten měl možnost nahlédnout do soudních spisů. "Četl jsem soudní dokumenty, prvně verdikt soudu nižší instance z roku 2014 a poté nový verdikt z letošního 17. listopadu. Z dokumentu je naprosto jasné, že Fayadh byl k trestu smrti odsouzen za odpadnutí od islámu," uvedl Coogle.

Pětatřicetiletý Fayadh byl členem britsko-saúdské umělecké skupiny Edge of Arabia a byl mimo jiné spolu-kurátorem výstavy na prestižním benátském Bienále. Podle Stephena Stapletona, spoluzakladatele skupiny Edge of Arabia, je Fayadh klíčovou figurou moderního saúdskoarabského umění. "Znám ho již od roku 2003. Ashraf je skutečně úžasný a laskavý člověk. Je nesmírně kreativním intelektuálem, avšak ateistou není," řekl Stapleton.

Závěrem dodejme, že Fayadh má nyní lhůtu 30 dnů na odvolání se proti rozsudku, nicméně, jak už bylo zmíněno, nemá žádného právního zástupce.

freedom_for_ashraf_faydh

______________________________________________________________________

Původní celý název článku zní: Trest smrti za "šíření ateistické propagandy": Saúdská Arábie k ní odsoudila Ashrafa Fayadha a vyšel 22.11.2015

Článek byl původně napsán pro web Občanského sdružení ateistů České republiky, www.osacr.cz

http://www.osacr.cz/2015/11/22/trest-smrti-za-sireni-ateisticke-propagandy-saudska-arabie-k-ni-odsoudila-ashrafa-fayadha/

Autor: Jan Werner | pátek 11.12.2015 8:17 | karma článku: 42.59 | přečteno: 1427x


Další články blogera

Jan Werner

Praktiky Slušných lidí: vyhrožování, nadávky, násilí a obtěžování matky s dítětem

Tak se nám pomalu blíží komunální volby a nejinak je tomu i v naší brněnské čtvrti Bystrc. Když před lety poprvé kandidovalo hnutí Žít Brno, byl jsem od počátku jejich velkým kritikem, kterým jsem zůstal dodnes.

29.8.2018 v 7:50 | Karma článku: 35.80 | Přečteno: 5034 | Diskuse

Jan Werner

Hon na ateisty v Malajsii započal. Pro ateisty zde není místo, tvrdí muslimský ministr

Malajský ministr vyzývá k tomu, že by malajští ateisté měli být "pronásledováni a loveni". Malajský premiér zároveň prohlašuje, že "Malajsie nebude tolerovat jakékoliv požadavky na odpadnutí od islámu ze strany muslimů".

31.8.2017 v 15:22 | Karma článku: 36.20 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Jan Werner

Kacem El Ghazzali: Islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

Marocký ateista a lidskoprávní aktivista Ghazzali tvrdí, že islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

3.6.2016 v 8:16 | Karma článku: 37.93 | Přečteno: 2140 | Diskuse

Jan Werner

Je Suis Omar Mohammed Batawil

17letý jemenský volnomyšlenkář byl obviněn z ateismu a kritiky náboženství, poté unesen a následně zastřelen.

26.5.2016 v 8:18 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1061 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Renata Pospiechová

Charakteristika na dálku

Jako malý byl zřejmě hodný chlapec, poslouchal maminku, dobře se učil, rád si četl, moc kamarádů neměl. Byl ctižádostivý, zpočátku chtěl dělat radost hlavně mamince, později především sobě. Ze všech sil se snažil vyniknout.

19.10.2018 v 20:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Josef Nožička

Marek Hilšer zahájil svou senátorskou kariéru opravdu velkolepě

Senátor Marek Hilšer dal ihned po svém zvolení do horní parlamentní komory o sobě hlasitě vědět. Rázně zkritizoval předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka za jeho návštěvu Ruska.

19.10.2018 v 18:10 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Ladislav Větvička

Tak se to robi. Nepohodlnym blogařum je třa řezat prsty

To je fajna praktyka. Už to vidim, jak by za mnu na naš konzulat ve Lvově přijeli synci z BISky a ufikli mi prst. "To maš za to, žes nehezky psal o tetce z Kroměřiža", nechali by vzkaz v datove schrance a odjeli zpatky do Praglu.

19.10.2018 v 11:55 | Karma článku: 46.67 | Přečteno: 5417 | Diskuse

Jan Dvořák

Lítý hon na nové senátory

Prekérní situace, kdy podle zvyklostí by měl být konsensuálně zvolen za předsedu Senátu člen nepočetnějšího klubu, přičemž jejich velikost je takřka vyrovnaná, vede šéfy k házení dlouhých las na nezařazené novice.

19.10.2018 v 11:09 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 574 | Diskuse

Jan Bartoň

Kalousek se raduje z nedůvěryhodnosti

Ačkoliv žebříček důvěryhodnosti politiků je již letitou záležitostí, přesto se najdou politici, kteří jeho výsledek jsou schopni obrátit vzhůru nohama. To nyní názorně předvedl Miroslav Kalousek.

19.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 37.32 | Přečteno: 1942 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3038

Ateista, milovník přírodních věd, filosofie, black metalu a toulek přírodou. Mám rád dílo H. P. Lovecrafta či Stephena Kinga a mám rád filmy režisérů jako Ingmar Bergman, Lars von Trier a Darren Aronofsky. Jsem členem Svobodných. Doktorand na Katedře politologie FSS MU a na Katedře filosofie FF MU. www.ateiste.cz

 

Najdete na iDNES.cz