Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vesmír stvořil Bůh, myslí si 0 % mladých Islanďanů

28. 01. 2016 8:16:16
Z hlediska šíření sekularismu lze o Islandu v kontextu loňského roku mluvit jedině v superlativech. Island totiž v roce 2015 zrušil svůj proti-rouhačský zákon, a vymanil se tak z kategorie středověk připomínajících států.

Z hlediska šíření sekularismu lze o Islandu v kontextu loňského roku mluvit jedině v superlativech. Island totiž v roce 2015 zrušil svůj proti-rouhačský zákon, a vymanil se tak z kategorie středověk připomínajících států, jakými jsou třeba Dánsko, Rusko, Nový Zéland, Rakousko, Irsko, Řecko či Saúdská Arábie, Pákistán a Kuvajt. A co více: religiozita obecně je na Islandu na ústupu. Pochopitelně, Island má prizmatem sekularismu stále své mouchy. Jednou z nich je i samotná existence luteránské Islandské státní církve.

Samozřejmě, samotná existence této církve problematická není, například u nás v republice se v televizi také vysílají pohádky a já se klidně i přiznám, že se občas sám s chutí na nějakou podívám. Problematický je ale ten fakt, že zatímco česká Ústava pohádky nijak nereflektuje, v té islandské jsou zakotveny. V článku 62 islandské ústavy totiž stojí následující:

Evangelická luteránská církev bude na Islandu státní církví, a jako taková by měla být státem podporována a chráněna.

O Islandu tak bohužel stále nemůžeme mluvit jako o ryze sekulárním státu, to by totiž vyžadovalo revizi islandské Ústavy. A to nejen článku 62, jak si ukážeme dále. Vraťme se ale nyní k samotné islandské religiozitě. Ještě před čtyřmi roky, v roce 2012, ukázal průzkum Gallupova instutu, že 57 % Islanďanů se považuje za nábožensky založené osoby, 31 % za nenábožensky založené osoby a 10 % za přesvědčené ateisty. Po čtyřech letech si podrobný průzkum na téma islandské religiozity nechal udělat Siðmennt, což je islandské jméno islandské humanistické organizace The Icelandic Ethical Humanist Association. Průzkum se uskutečnil v listopadu loňského roku a byl zpracován profesionální firmou. Pojďme se tedy nyní na výsledky této dvaasedmdesátistránkové studie podívat.

Nové výsledky dokazují kontinuální a nezadržitelný úbytek religiozity na Islandu. Podle nových dat se totiž na sklonku roku 2015 za nábožensky založené osoby považovalo jen 46,4 % Islanďanů, což je pokles o více než 10 % oproti průzkumu z před čtyř let. Mimořádně zajímavé je v tomto ohledu srovnání kategorie starších lidí s kategorií Islanďanů do 25 let. 80,6 % Islanďanů starších více než 55 let sama sebe identifikuje jako křesťany, a pouze 11,8 % se pak v této věkové kategorii považuje za ateisty. V kategorii do 25 let jsou výsledky výrazně odlišné. Pouze 42 % z nich se považuje za křesťany, zatímco 40,5 % z nich se otevřeně hlásí k ateismu.

Data u této problematiky poukazují i na zřejmé odlišnosti týkající se lidí, žijících v hlavním městě Reykjavíku a těch, kteří žijí mimo islandské hlavní město. Mezi obyvateli žijícími mimo Reykjavík se za křesťany považuje 77 - 90 % Islanďanů, zatímco mezi obyvateli Reykjavíku toto číslo spadá na dramatických 56,2 %. Ztotožnění se s ateismem pak bylo mimo Reykjavík na hodnotách mezi 7,1 - 18 %, zatímco v hlavním městě celých 31,4 %.

Jedno z hlavních křesťanských dogmat pojednává o tom, že abrahámovský Bůh stvořil svět. V této otázce jsou názory Islanďanů mimořádně interesantní. Neuvěřitelných 93,9 % Islanďanů mladších než 25 let si myslí, že vesmír vznikl velkým třeskem, zatímco 0,0 % se domnívá, že vesmír stvořil Bůh. Ano, přesně tak: tezi o stvoření světa Bohem mladí Islanďané nevěří. Korelaci těchto názorů s věkem potvrzuje věková kategorie 25-44 let. V této kategorii akceptuje vědeckou teorii o vzniku vesmíru "jen" 77,7 %, zatímco 10,1 % věří ve stvoření vesmíru Bohem. V kategorii nad 55 let pak toto číslo klesá pod padesát procent, jelikož pouze 46,1 % takto starých Islanďanů akceptuje velký třesk jako adekvátní vysvětlení vzniku kosmu. 24,5 % obyvatel spadající pod tuto věkovou kategorii pak věří, že vesmír stvořil Bůh.

Průzkum v neposlední řadě ukázal také to, že v islandské společnosti roste poptávka po odluce církve od státu, tedy po kroku, který by z Islandu udělal sekulární stát, kterým nyní Island není. 72 % Islanďanů totiž vyjádřilo podporu myšlence plné a kompletní odluce církve od státu, kdežto pouze 28 % Islanďanů této odluce oponuje.

Na závěr se ještě jednou vraťme k islandské nesekulární Ústavě. Ta je problematická nejen pro svůj článek 62, který byl zmíněn v úvodu tohoto textu. Na článek 62 totiž v islandské Ústavě navazuje článek 63, který považuji taktéž za krajně problematický. Podívejme se na něj:

Všichni Islanďané mají právo zakládat náboženské organizace a praktikovat svá náboženství v souladu se svými individuálními přesvědčeními. Nemůže však být praktikováno a kázáno nic, co by poškozovalo dobré mravy a veřejný pořádek.

Problematickou se zde evidentně jeví druhá věta článku 63, poukazující na "dobré mravy". Dobré mravy jsou pochopitelně spjaty s náboženskou morálkou a bývají takto interpretovány. Proti-rouhačský zákon takový je tedy odstraněn, nicméně projevy "rouhání se" mohou v mezích určité interpretace (sáhne-li po ní případný soudce) být v rozporu s islandskou Ústavou.

Jak jsem však napsal již v prvním odstavci, prizmatem sekularismu lze vývoj na Islandu hodnotit jako velmi dobrý. Zdaleka ne každá evropská země se totiž odhodlala k tomu své proti-rouhačské zákony zrušit. Z loňského roku si připomeňme třeba Dánsko, které zrušení svého proti-rouhačského zákona přezkoumávalo, aby jej však po tomto přezkoumání ponechalo v platnosti. Vývoj míry islandské religiozity na časové křivce však dává naději, že Island bude ve svých sekularizačních krocích i nadále pokračovat a že se v tomto ostrovním státě jednoho dne dočkáme i oné nezbytné odluky církve od státu.

______________________________________________________________________

Původní celý název článku zní: Vesmír stvořil Bůh, myslí si 0 % mladých Islanďanů a vyšel 20.1.2016

Článek byl původně napsán pro web Občanského sdružení ateistů České republiky, www.osacr.cz

http://www.osacr.cz/2016/01/20/vesmir-stvoril-buh-mysli-si-0-mladych-islandanu/

Autor: Jan Werner | čtvrtek 28.1.2016 8:16 | karma článku: 40.94 | přečteno: 1107x

Další články blogera

Jan Werner

Hon na ateisty v Malajsii započal. Pro ateisty zde není místo, tvrdí muslimský ministr

Malajský ministr vyzývá k tomu, že by malajští ateisté měli být "pronásledováni a loveni". Malajský premiér zároveň prohlašuje, že "Malajsie nebude tolerovat jakékoliv požadavky na odpadnutí od islámu ze strany muslimů".

31.8.2017 v 15:22 | Karma článku: 35.39 | Přečteno: 2036 | Diskuse

Jan Werner

Kacem El Ghazzali: Islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

Marocký ateista a lidskoprávní aktivista Ghazzali tvrdí, že islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

3.6.2016 v 8:16 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 2035 | Diskuse

Jan Werner

Je Suis Omar Mohammed Batawil

17letý jemenský volnomyšlenkář byl obviněn z ateismu a kritiky náboženství, poté unesen a následně zastřelen.

26.5.2016 v 8:18 | Karma článku: 28.90 | Přečteno: 1010 | Diskuse

Jan Werner

Váš Bůh neexistuje. Americký soud dospěl k přelomovému verdiktu a vyvrátil Boží existenci

Soud sdělil Bohu, že neexistuje, a vyznavačům náboženství, že jejich víra je "parodií a satirou, nikoliv náboženstvím".

27.4.2016 v 8:45 | Karma článku: 26.77 | Přečteno: 1735 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Volební prognóza 2017

Co bude dál to nevím, netroufám si to odhadovat. Dlouholetý šéf mordparty řekl, že vraždy je schopen za určitých okolnosti každý z nás. I politici, kteří se právě posekali před kamerami, pak jdou za roh na pivo. A tam se to upeče.

19.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl druhý: Nemožnost cokoliv ovlivnit, zodpovědnost za vše.

V prvním díle předvolebních úvah jsem na slovech špiček Evropské unie demonstroval, že EU mílovými kroky směřuje k federaci. Při vědomí tohoto trendu vzniká zcela relevantní otázka, zdali se tohoto společenství i nadále účastnit.

19.10.2017 v 5:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Co si těsně před volbami myslím o voličích

...a co si těsně před volbami myslím o politicích? Ať se nám to líbí či ne, politika hýbe našimi životy. Aby panovala spravedlivá rovnováha, naším privilegiem je, hýbat životy politiků.

19.10.2017 v 2:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 96 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl první: Quo vadis, Evropská unie?

Odpověď vystřelím hned na začátku: EU směřuje nezadržitelně k federaci. Juncker, Mackron, Merkelová - všechny hlavní postavy Evropské unie vyjadřují totéž, jen možná trochu jinými slovy.

18.10.2017 v 23:52 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 122 |

Jan Lunga

Jsou odvody na zdravotní a sociální pojištění pro firmy nějakým trestem?

Některé strany mají ve svých programech návrh na snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Je to sice pěkné, ale málo reálné, ale hlavně pro to není důvod.

18.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 3.41 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2986

Militantní ateista, člen Svobodných, milovník black metalu, kosmologie, Stephena Kinga, Ingmara Bergmana a Larse von Triera. Doktorand na Katedře politologie FSS MU a na Katedře filosofie FF MU. www.ateiste.cz

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.