Vesmír stvořil Bůh, myslí si 0 % mladých Islanďanů

28. 01. 2016 8:16:16
Z hlediska šíření sekularismu lze o Islandu v kontextu loňského roku mluvit jedině v superlativech. Island totiž v roce 2015 zrušil svůj proti-rouhačský zákon, a vymanil se tak z kategorie středověk připomínajících států.

Z hlediska šíření sekularismu lze o Islandu v kontextu loňského roku mluvit jedině v superlativech. Island totiž v roce 2015 zrušil svůj proti-rouhačský zákon, a vymanil se tak z kategorie středověk připomínajících států, jakými jsou třeba Dánsko, Rusko, Nový Zéland, Rakousko, Irsko, Řecko či Saúdská Arábie, Pákistán a Kuvajt. A co více: religiozita obecně je na Islandu na ústupu. Pochopitelně, Island má prizmatem sekularismu stále své mouchy. Jednou z nich je i samotná existence luteránské Islandské státní církve.

Samozřejmě, samotná existence této církve problematická není, například u nás v republice se v televizi také vysílají pohádky a já se klidně i přiznám, že se občas sám s chutí na nějakou podívám. Problematický je ale ten fakt, že zatímco česká Ústava pohádky nijak nereflektuje, v té islandské jsou zakotveny. V článku 62 islandské ústavy totiž stojí následující:

Evangelická luteránská církev bude na Islandu státní církví, a jako taková by měla být státem podporována a chráněna.

O Islandu tak bohužel stále nemůžeme mluvit jako o ryze sekulárním státu, to by totiž vyžadovalo revizi islandské Ústavy. A to nejen článku 62, jak si ukážeme dále. Vraťme se ale nyní k samotné islandské religiozitě. Ještě před čtyřmi roky, v roce 2012, ukázal průzkum Gallupova instutu, že 57 % Islanďanů se považuje za nábožensky založené osoby, 31 % za nenábožensky založené osoby a 10 % za přesvědčené ateisty. Po čtyřech letech si podrobný průzkum na téma islandské religiozity nechal udělat Siðmennt, což je islandské jméno islandské humanistické organizace The Icelandic Ethical Humanist Association. Průzkum se uskutečnil v listopadu loňského roku a byl zpracován profesionální firmou. Pojďme se tedy nyní na výsledky této dvaasedmdesátistránkové studie podívat.

Nové výsledky dokazují kontinuální a nezadržitelný úbytek religiozity na Islandu. Podle nových dat se totiž na sklonku roku 2015 za nábožensky založené osoby považovalo jen 46,4 % Islanďanů, což je pokles o více než 10 % oproti průzkumu z před čtyř let. Mimořádně zajímavé je v tomto ohledu srovnání kategorie starších lidí s kategorií Islanďanů do 25 let. 80,6 % Islanďanů starších více než 55 let sama sebe identifikuje jako křesťany, a pouze 11,8 % se pak v této věkové kategorii považuje za ateisty. V kategorii do 25 let jsou výsledky výrazně odlišné. Pouze 42 % z nich se považuje za křesťany, zatímco 40,5 % z nich se otevřeně hlásí k ateismu.

Data u této problematiky poukazují i na zřejmé odlišnosti týkající se lidí, žijících v hlavním městě Reykjavíku a těch, kteří žijí mimo islandské hlavní město. Mezi obyvateli žijícími mimo Reykjavík se za křesťany považuje 77 - 90 % Islanďanů, zatímco mezi obyvateli Reykjavíku toto číslo spadá na dramatických 56,2 %. Ztotožnění se s ateismem pak bylo mimo Reykjavík na hodnotách mezi 7,1 - 18 %, zatímco v hlavním městě celých 31,4 %.

Jedno z hlavních křesťanských dogmat pojednává o tom, že abrahámovský Bůh stvořil svět. V této otázce jsou názory Islanďanů mimořádně interesantní. Neuvěřitelných 93,9 % Islanďanů mladších než 25 let si myslí, že vesmír vznikl velkým třeskem, zatímco 0,0 % se domnívá, že vesmír stvořil Bůh. Ano, přesně tak: tezi o stvoření světa Bohem mladí Islanďané nevěří. Korelaci těchto názorů s věkem potvrzuje věková kategorie 25-44 let. V této kategorii akceptuje vědeckou teorii o vzniku vesmíru "jen" 77,7 %, zatímco 10,1 % věří ve stvoření vesmíru Bohem. V kategorii nad 55 let pak toto číslo klesá pod padesát procent, jelikož pouze 46,1 % takto starých Islanďanů akceptuje velký třesk jako adekvátní vysvětlení vzniku kosmu. 24,5 % obyvatel spadající pod tuto věkovou kategorii pak věří, že vesmír stvořil Bůh.

Průzkum v neposlední řadě ukázal také to, že v islandské společnosti roste poptávka po odluce církve od státu, tedy po kroku, který by z Islandu udělal sekulární stát, kterým nyní Island není. 72 % Islanďanů totiž vyjádřilo podporu myšlence plné a kompletní odluce církve od státu, kdežto pouze 28 % Islanďanů této odluce oponuje.

Na závěr se ještě jednou vraťme k islandské nesekulární Ústavě. Ta je problematická nejen pro svůj článek 62, který byl zmíněn v úvodu tohoto textu. Na článek 62 totiž v islandské Ústavě navazuje článek 63, který považuji taktéž za krajně problematický. Podívejme se na něj:

Všichni Islanďané mají právo zakládat náboženské organizace a praktikovat svá náboženství v souladu se svými individuálními přesvědčeními. Nemůže však být praktikováno a kázáno nic, co by poškozovalo dobré mravy a veřejný pořádek.

Problematickou se zde evidentně jeví druhá věta článku 63, poukazující na "dobré mravy". Dobré mravy jsou pochopitelně spjaty s náboženskou morálkou a bývají takto interpretovány. Proti-rouhačský zákon takový je tedy odstraněn, nicméně projevy "rouhání se" mohou v mezích určité interpretace (sáhne-li po ní případný soudce) být v rozporu s islandskou Ústavou.

Jak jsem však napsal již v prvním odstavci, prizmatem sekularismu lze vývoj na Islandu hodnotit jako velmi dobrý. Zdaleka ne každá evropská země se totiž odhodlala k tomu své proti-rouhačské zákony zrušit. Z loňského roku si připomeňme třeba Dánsko, které zrušení svého proti-rouhačského zákona přezkoumávalo, aby jej však po tomto přezkoumání ponechalo v platnosti. Vývoj míry islandské religiozity na časové křivce však dává naději, že Island bude ve svých sekularizačních krocích i nadále pokračovat a že se v tomto ostrovním státě jednoho dne dočkáme i oné nezbytné odluky církve od státu.

______________________________________________________________________

Původní celý název článku zní: Vesmír stvořil Bůh, myslí si 0 % mladých Islanďanů a vyšel 20.1.2016

Článek byl původně napsán pro web Občanského sdružení ateistů České republiky, www.osacr.cz

http://www.osacr.cz/2016/01/20/vesmir-stvoril-buh-mysli-si-0-mladych-islandanu/

Autor: Jan Werner | čtvrtek 28.1.2016 8:16 | karma článku: 40.94 | přečteno: 1116x


Další články blogera

Jan Werner

Praktiky Slušných lidí: vyhrožování, nadávky, násilí a obtěžování matky s dítětem

Tak se nám pomalu blíží komunální volby a nejinak je tomu i v naší brněnské čtvrti Bystrc. Když před lety poprvé kandidovalo hnutí Žít Brno, byl jsem od počátku jejich velkým kritikem, kterým jsem zůstal dodnes.

29.8.2018 v 7:50 | Karma článku: 35.80 | Přečteno: 5034 | Diskuse

Jan Werner

Hon na ateisty v Malajsii započal. Pro ateisty zde není místo, tvrdí muslimský ministr

Malajský ministr vyzývá k tomu, že by malajští ateisté měli být "pronásledováni a loveni". Malajský premiér zároveň prohlašuje, že "Malajsie nebude tolerovat jakékoliv požadavky na odpadnutí od islámu ze strany muslimů".

31.8.2017 v 15:22 | Karma článku: 36.20 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Jan Werner

Kacem El Ghazzali: Islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

Marocký ateista a lidskoprávní aktivista Ghazzali tvrdí, že islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

3.6.2016 v 8:16 | Karma článku: 37.93 | Přečteno: 2140 | Diskuse

Jan Werner

Je Suis Omar Mohammed Batawil

17letý jemenský volnomyšlenkář byl obviněn z ateismu a kritiky náboženství, poté unesen a následně zastřelen.

26.5.2016 v 8:18 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1061 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Renata Pospiechová

Charakteristika na dálku

Jako malý byl zřejmě hodný chlapec, poslouchal maminku, dobře se učil, rád si četl, moc kamarádů neměl. Byl ctižádostivý, zpočátku chtěl dělat radost hlavně mamince, později především sobě. Ze všech sil se snažil vyniknout.

19.10.2018 v 20:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Josef Nožička

Marek Hilšer zahájil svou senátorskou kariéru opravdu velkolepě

Senátor Marek Hilšer dal ihned po svém zvolení do horní parlamentní komory o sobě hlasitě vědět. Rázně zkritizoval předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka za jeho návštěvu Ruska.

19.10.2018 v 18:10 | Karma článku: 39.11 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Ladislav Větvička

Tak se to robi. Nepohodlnym blogařum je třa řezat prsty

To je fajna praktyka. Už to vidim, jak by za mnu na naš konzulat ve Lvově přijeli synci z BISky a ufikli mi prst. "To maš za to, žes nehezky psal o tetce z Kroměřiža", nechali by vzkaz v datove schrance a odjeli zpatky do Praglu.

19.10.2018 v 11:55 | Karma článku: 46.71 | Přečteno: 5417 | Diskuse

Jan Dvořák

Lítý hon na nové senátory

Prekérní situace, kdy podle zvyklostí by měl být konsensuálně zvolen za předsedu Senátu člen nepočetnějšího klubu, přičemž jejich velikost je takřka vyrovnaná, vede šéfy k házení dlouhých las na nezařazené novice.

19.10.2018 v 11:09 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 574 | Diskuse

Jan Bartoň

Kalousek se raduje z nedůvěryhodnosti

Ačkoliv žebříček důvěryhodnosti politiků je již letitou záležitostí, přesto se najdou politici, kteří jeho výsledek jsou schopni obrátit vzhůru nohama. To nyní názorně předvedl Miroslav Kalousek.

19.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 1942 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3038

Ateista, milovník přírodních věd, filosofie, black metalu a toulek přírodou. Mám rád dílo H. P. Lovecrafta či Stephena Kinga a mám rád filmy režisérů jako Ingmar Bergman, Lars von Trier a Darren Aronofsky. Jsem členem Svobodných. Doktorand na Katedře politologie FSS MU a na Katedře filosofie FF MU. www.ateiste.cz

 

Najdete na iDNES.cz