Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bible jako učebnice astronomie či biologie? V americkém Idahu zřejmě brzy ano

20. 04. 2016 8:40:00
V americkém Idahu budou moci učitelé na veřejných školách již brzy užívat Bibli jako studijní pomůcku v předmětech jako je astronomie, biologie, geologie či geografie.

Spojené státy americké jsou takřka nekonečnou a nevyčerpatelnou studnicí nejrůznějších absurdností a kuriozit spjatých s náboženstvím. Nejnovější novinka z Idaha, ležícím na severozápadě Spojených států, však svou neuvěřitelností posouvá hranice možného, v této zemi neomezených možností, ještě o stupeň výše. Vše podstatné jsem Vám fakticky vyzradil v titulku článku. Pokud snad někteří z Vás čekali, že se jedná o nějakou metaforu či nadsázku, protože něco takového přece nemůže být myšleno vážně, tak Vás musím zklamat. Není zde dokonce ani žádné "ale".

Zákon, umožňující učitelům veřejných škol v Idahu užívat Bibli jakožto učebnici pro velice široké spektrum předmětů (seznam viz níže), byl v senátu Idaha představen zástupci Republikánské strany 12. února letošního roku. Zákon navrhla republikánská senátorka Sheryl Nuxol jakožto senátní zákon č. 1321, a vzhledem k poměru sil v tamním senátu je takřka jisté, že zákon projde. V senátu Idaha totiž momentálně zasedá 28 republikánů a pouze 7 demokratů. Zákon již navíc dostal posvěcení od výboru pro vzdělání, který při senátu funguje.

Zákon vychází z rezoluce, kterou republikáni v Idahu přijali již v roce 2015. Jak informuje National Center for Science Education (NCSE), David Johnston, jedna z hlavních postav zdejších republikánů, uvedl, že "pokud je v Idahu nějaká veřejná škola, která se domnívá, že by mohla využít Bibli při výuce, pak tento zákon jednoduše říká: souhlasíme s tím, aby Vám byl tento nástroj při výuce k dispozici"

Demokratická senátorka Janie Ward-Engelking se na senátním zasedání tázala předkladatelky zákona Nuxolové, proč je tento zákon třeba, když již nyní mohou učitelé v Idahu užívat Bibli pro zvýraznění různých souvislostí v dějepise a literatuře. Nuxolová demokratické senátorce odpověděla, že zákon je třeba jednak pro zvýraznění významu Bible, a jednak proto, aby byla celá situace ohledně užívání Bible na veřejných školách jasná a učitelé znali svá práva. A nebyli by to republikáni v USA, abychom si nevyslechli také obligátní nářky nad tím, jak jsou v této zemi práva křesťanů takřka až pošlapávána. Nuxolová proto také dodala, že "mnoho učitelé se Bibli ve výuce bojí užívat".

Senátorka Ward-Engelking konfrontovala Nuxolovou s tím, že by tedy mělo být umožněno i dalším náboženským textům, aby mohly být vě výuce užívány stejně, jako Bible. Nuxolová na to odvětila, že Bible je, na rozdíl od jiných náboženských textů, "vtisknutá" v americké kultuře. Zákon naštěstí umožňuje, aby studenti Bibli studovat nemuseli, budou-li mít oni či jejich rodiče výhrady. Podívejme se nyní na celé znění tohoto teokratizujícího zákona:

Zákon výslovně umožňuje užívat ve veřejných školách v Idahu Bibli pro referenční účely v rámci studia literatury, srovnávací religionistiky, angličtiny a cizích jazyků, historie USA a světové historie, práva, filosofie, etiky, astronomie, biologie, geologie, geografie, archeologie, hudby, sociologie a dalších oblastí, kde porozumění Bibli může být užitečné a relevantní.

Závěrem dodám, že Idaho patří mezi dvacítku nejvíce religiózních států USA. Konkrétně je na 18. místě: v Idahu se podle Gallupa za "velmi nábožensky založené" považuje 44 % obyvatelstva, dalších 25 % se pak považuje za "přiměřeně nábožensky založené". Podle mnohých kritiků zákona nejde republikánům v tomto případě o nic jiného, než o prosazení kreacionistického výkladu "stvoření světa" do veřejných škol. Pokud se podíváme na názory obyvatel Idaha na problematiku evoluce, zjistíme, že Idaho má devátou nejnižší akceptaci evoluční teorie mezi všemi stát americké federace. Evoluční teorii v Idahu akceptuje pouze 25 % obyvatelstva, dalších 29 % se domnívá, že evoluce je plánem Boha, respektive že Bůh evoluci řídil a "designoval", a alarmujících 35 % obyvatel Idaha je pak přesvědčeno o tom, že svět vždy existoval v dnešní podobě.

idaho_poloha

______________________________________________________________________

Původní celý název článku zní: Bible jako učebnice astronomie či biologie? V americkém Idahu zřejmě brzy ano a vyšel 19.2.2016

Článek byl původně napsán pro web Občanského sdružení ateistů České republiky, www.osacr.cz

http://www.osacr.cz/2016/02/19/bible-jako-ucebnice-astronomie-ci-biologie-v-americkem-idahu-zrejme-brzy-ano/

Autor: Jan Werner | středa 20.4.2016 8:40 | karma článku: 20.85 | přečteno: 724x

Další články blogera

Jan Werner

Hon na ateisty v Malajsii započal. Pro ateisty zde není místo, tvrdí muslimský ministr

Malajský ministr vyzývá k tomu, že by malajští ateisté měli být "pronásledováni a loveni". Malajský premiér zároveň prohlašuje, že "Malajsie nebude tolerovat jakékoliv požadavky na odpadnutí od islámu ze strany muslimů".

31.8.2017 v 15:22 | Karma článku: 35.39 | Přečteno: 2036 | Diskuse

Jan Werner

Kacem El Ghazzali: Islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

Marocký ateista a lidskoprávní aktivista Ghazzali tvrdí, že islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

3.6.2016 v 8:16 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 2035 | Diskuse

Jan Werner

Je Suis Omar Mohammed Batawil

17letý jemenský volnomyšlenkář byl obviněn z ateismu a kritiky náboženství, poté unesen a následně zastřelen.

26.5.2016 v 8:18 | Karma článku: 28.90 | Přečteno: 1010 | Diskuse

Jan Werner

Váš Bůh neexistuje. Americký soud dospěl k přelomovému verdiktu a vyvrátil Boží existenci

Soud sdělil Bohu, že neexistuje, a vyznavačům náboženství, že jejich víra je "parodií a satirou, nikoliv náboženstvím".

27.4.2016 v 8:45 | Karma článku: 26.77 | Přečteno: 1735 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Volební prognóza 2017

Co bude dál to nevím, netroufám si to odhadovat. Dlouholetý šéf mordparty řekl, že vraždy je schopen za určitých okolnosti každý z nás. I politici, kteří se právě posekali před kamerami, pak jdou za roh na pivo. A tam se to upeče.

19.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl druhý: Nemožnost cokoliv ovlivnit, zodpovědnost za vše.

V prvním díle předvolebních úvah jsem na slovech špiček Evropské unie demonstroval, že EU mílovými kroky směřuje k federaci. Při vědomí tohoto trendu vzniká zcela relevantní otázka, zdali se tohoto společenství i nadále účastnit.

19.10.2017 v 5:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Co si těsně před volbami myslím o voličích

...a co si těsně před volbami myslím o politicích? Ať se nám to líbí či ne, politika hýbe našimi životy. Aby panovala spravedlivá rovnováha, naším privilegiem je, hýbat životy politiků.

19.10.2017 v 2:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl první: Quo vadis, Evropská unie?

Odpověď vystřelím hned na začátku: EU směřuje nezadržitelně k federaci. Juncker, Mackron, Merkelová - všechny hlavní postavy Evropské unie vyjadřují totéž, jen možná trochu jinými slovy.

18.10.2017 v 23:52 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 117 |

Jan Lunga

Jsou odvody na zdravotní a sociální pojištění pro firmy nějakým trestem?

Některé strany mají ve svých programech návrh na snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Je to sice pěkné, ale málo reálné, ale hlavně pro to není důvod.

18.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 3.41 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2986

Militantní ateista, člen Svobodných, milovník black metalu, kosmologie, Stephena Kinga, Ingmara Bergmana a Larse von Triera. Doktorand na Katedře politologie FSS MU a na Katedře filosofie FF MU. www.ateiste.cz

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.