Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kacem El Ghazzali: Islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

3. 06. 2016 8:16:16
Marocký ateista a lidskoprávní aktivista Ghazzali tvrdí, že islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

Následující text je překladem článku Islam Is Not A Religion Of Peace In Societies Where Faith Is Law marockého ateisty, lidskoprávního aktivisty a zástupce International Humanist and Ethical Union v Radě pro lidská práva při OSN, napsaného pro Huffington Post.

Po nedávných teroristických útocích konaných ve jménu Alláha v Bruselu, Paříži, ale i všude jinde, se debata opět stočila směrem k otázce, zdali islám je, jak často slýcháme, náboženstvím míru. K zodpovězení této otázky je třeba položit si následující podotázku: co to znamená být mírumilovným muslimem? Stačí to, že se muslim distancuje od počínání Islámského státu, přestože však zároveň odmítá koncept univerzálních lidských práv, jakými jsou třeba svoboda vyznání a přesvědčení?

Tuto otázku zde nebudu diskutovat z teologického úhlu pohledu, takový přístup je totiž neproduktivní. V Koránu i hadísech můžeme najít jak násilné, tak mírumilovné verše. Na místo toho se tedy zaměřím na náboženství z hlediska jeho aktuálních sociálních praktik, abych se pokusil zanalyzovat podmínky v zemích, kde muslimové tvoří většinu společnosti.

Převažují tolerance a společenský smír ve většinově muslimských zemích, které islám zakotvují ve svých právních systémech, respektive ve kterých je právo založeno na islámu? V současné době jsou takřka ve všech takových zemích ateisté, odpadlíci od islámu a konvertité k jiným náboženstvím perzekuováni.

Podle nevládní organizace International Humanist and Ethical Union na Zemi existuje celkem 13 zemí, ve kterých je přihlášení se k ateismu trestáno trestem nejvyšším, tedy trestem smrti.* Všechny tyto země jsou v mnohém odlišné, avšak přesto mají jednu společnou charakteristiku: ve všech z nich je islám státním náboženstvím.

V jakémkoliv náboženství míru by měla být svoboda svědomí, vyznání a přesvědčení zaručena všem. Někdo, neznalý problematiky, by mohl říct, že islám něco takového splňuje. Daný člověk by si mohl myslet, že v předchozím odstavci zmíněný problém je pouze problémem zákonů daných zemí, které však nereflektují skutečnou vůli tamních muslimů.

Bohužel, fakta mluví poněkud odlišným jazykem. Situace, kdy se dav rozzuřených muslimů nahrne do ulic, aby ve stylu strážců morálky a práva potrestal, či požadoval potrestání těch, kteří jsou považováni za odpadlíky či rouhače, nejsou žádným zvláštním a raritním jevem.

Například v Mauritánii se v roce 2015 po pátečních modlitbách dav rozzuřených muslimů dožadoval trestu smrti pro blogera Mohameda Ould Cheikh Mkheitira.**

Jeho prohřešek? Odvážil se ve svém článku kritizovat otroctví v Mauritánii, přičemž ve svém textu uvedl, že prorok Muhammad a tradiční interpretace islámu otroctví schvalují.

Jiný příklad pochází z Bangladéše. V roce 2013 se ulice bangladéšského hlavního města Dháka naplnily rozzuřeným davem, protestujícím proti ateistům. Od té doby došlo k několika dalším takovým shromážděním, a celkem pět blogerů bylo zabito bangladéšskými muslimskými fundamentalisty.*** Zabití blogeři obhajovali vědu a racionalitu, bránili řadu tamních menšin a lidská práva , a občas kritizovali a satirizovali náboženství.

mauritanie_bloger

Podle výzkumného šetření PewResearchCenter z roku 2013, majorita muslimů podporuje zavedení islámského práva šaría ve svých zemích. 84 % muslimů v Pákistánu, 83 % muslimů v Maroku či 74 % muslimů v Egyptě.

Tento průzkum také odhalil, že 84 % Palestinců a 81 % Egypťanů schvaluje trest smrti ukamenováním za cizoložství, zatímco v Tunisku tento trest podporuje "pouze" 44 % dotázaných.

Co se týče trestu smrti pro odpadlíky od islámu, v Egyptě jej podporuje neuvěřitelných 86 %, zatímco v Tunisku "jen" 29 %.

Tyto statistiky hovoří zcela jasně o islámu a muslimských společnostech. Tyto netolerantní a násilnické názory, stojící tváří v tvář mezinárodně odsouhlaseným lidskoprávním standardům, jsou v západních společnostech jednoznačně odmítány – zcela správně – jakožto "středověké", a tvoří základní ingredience toho, z čeho jsou pak složeny organizace typu Islámského státu.

Proti islámskému extremismu a terorismu není možné efektivně bojovat, pokud nebude nastolena diskuse přímo uvnitř muslimských společenstvích a nebude voláno po islámu tolerantním vůči nevěřícím.****

Je islám náboženstvím míru? Dokazovat to poukazováním na výběrové verše z Koránů či hadísů je pouhou nic nedokazující výmluvou, stejně jako distancování se od terorismu a jeho pachatelů. Ti, kteří na sebe v tomto ohledu upozorňují tak často, zároveň nemají problém s právem šaría; netrhají s sebou při představě trestu smrti či barbarských tělesných trestů, jakým je třeba veřejné bičování, za "zločiny" typu bytí gayem či odpadnutí od náboženství. Lze říct, že islámský teror v Evropě je odrazem současného nepořádku v mnoha částech muslimského světa.

Přestože nemůžeme najít adekvátní řešení tohoto obrovského problému, tedy masivně rozšířeného fundamentalismu, musíme věci nazývat svými jmény: beze strachu ze zloby fundamentalistů, či z toho, že nás regresivní levičáci***** či umírnění muslimové – stydící se přizat, že mají problémy v rámci svého vlastního náboženství – onačí za "islamofoba".

Islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

Autor: Kacem El Ghazzali

____________________________________________________________________

* Zde se můžete podívat na video televize Al-Jazeera, kde velvyslanec (při OSN) jedné z těchto zemí, Saúdské Arábie, vysvětluje a obhajuje, proč je v jeho zemi veřejné přihlášení se k ateismu ztotožněno s terorismem.

** O kauze jsme Vás loni informovali v článku Kritik islámu byl v Mauritánii odsouzen k trestu smrti. Umírnění muslimové rozsudek oslavují v ulicích.

*** Kromě těchto pěti blogerů bylo v Bangladéši od roku 2013 muslimy cíleně zabito dalších 8 sekularistů, jen v letošním roce zatím 3, přičemž několik dalších útoky přežilo.

**** Např. pákistánsko-kanadský muslim Tarek Fatah a jeho Muslim Canadian Congress, volající po vyřazení doktríny džihádu mečem z islámu, či u nás zcela neznámé Muslim Reform Movement (které, dá-li Bůh, v brzké době představím v článku).

***** Termín "regresivní levičák" je používán pro ty levičáky, kteří tolerují neliberální principy a ideologie ve jménu obhajoby multikulturalismu. Proponentem pojmu je britský reformní muslim Maajid Nawaz.

Poznámky k hvězdičkám přidal Honza Werner.

___________________________________________________________________

Původní celý název článku zní: Kacem El Ghazzali: Dnešní islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti a vyšel 29.4.2016

Článek byl původně napsán pro web Občanského sdružení ateistů České republiky, www.osacr.cz

http://www.osacr.cz/2016/04/29/kacem-el-ghazzali-dnesni-islam-neni-nabozenstvim-miru-ale-nabozenstvim-utlaku-a-nesnasenlivosti/

Autor: Jan Werner | pátek 3.6.2016 8:16 | karma článku: 37.80 | přečteno: 2071x


Další články blogera

Jan Werner

Hon na ateisty v Malajsii započal. Pro ateisty zde není místo, tvrdí muslimský ministr

Malajský ministr vyzývá k tomu, že by malajští ateisté měli být "pronásledováni a loveni". Malajský premiér zároveň prohlašuje, že "Malajsie nebude tolerovat jakékoliv požadavky na odpadnutí od islámu ze strany muslimů".

31.8.2017 v 15:22 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 2124 | Diskuse

Jan Werner

Je Suis Omar Mohammed Batawil

17letý jemenský volnomyšlenkář byl obviněn z ateismu a kritiky náboženství, poté unesen a následně zastřelen.

26.5.2016 v 8:18 | Karma článku: 28.90 | Přečteno: 1023 | Diskuse

Jan Werner

Váš Bůh neexistuje. Americký soud dospěl k přelomovému verdiktu a vyvrátil Boží existenci

Soud sdělil Bohu, že neexistuje, a vyznavačům náboženství, že jejich víra je "parodií a satirou, nikoliv náboženstvím".

27.4.2016 v 8:45 | Karma článku: 26.77 | Přečteno: 1778 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Dnes jsem hrdým Čechem

Nestává se často, abych jím byl kvůli tomu, že si tuzemští politici vedou skvěle. Je to spíš naopak. Prezidentem počínaje a bezpočtem poslanců konče: jejich vystupování má často za následek stud a roztrpčení. Zázraky se ale dějí.

25.5.2018 v 15:30 | Karma článku: 27.48 | Přečteno: 554 | Diskuse

Ivan Přikryl

Program bytové politiky? V exekutivě i Parlamentu hrobové ticho.

O vysoké ceně bytů není pochyb. Na mých blozích o tom najdete řadu článků,úvah. Server iDnes dnes zveřejnil článek "Ceny bytů v Česku neustále rostou. Proč, a jaký bude další vývoj". Dostupnost bytů je nesporně problém. Jak dál?

25.5.2018 v 14:15 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 164 | Diskuse

Jiří Paroubek

Milane, nech toho!

Milan Štěch, předseda senátu, pořád proti někomu bojuje. Ne tedy za něco, což by zejména měl, ale proti něčemu....

25.5.2018 v 13:47 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 1868 | Diskuse

Radek Ketzl

Mark Zuckerberg a EU soudruzi

Obchodovat s daty svých uživatelů je šílené, i přesto, že o dané skutečnosti víme, a to nejen přes sociální sítě, stále tuto činnost přiživujeme naší aktivitou na daných sítích.

25.5.2018 v 13:29 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 301 | Diskuse

Jan Ziegler

Tomio Okamura podporuje příliv islamistů do ČR

Ale možná o tom neví. Nebo možná ví, a pak by to bylo horší. U něho člověk totiž nikdy neví, protože on se kdysi hlásil k TOP 09 a ODS, chtěl zaměstnávat cizince, protože prý pracují líp než Češi a chválil islám.

25.5.2018 v 12:22 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 788 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3004

Militantní ateista, člen Svobodných, milovník black metalu, kosmologie, Stephena Kinga, Ingmara Bergmana a Larse von Triera. Doktorand na Katedře politologie FSS MU a na Katedře filosofie FF MU. www.ateiste.cz

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.